Razvoj likovnosti u ranoj i predškolskoj dobi

Ovdje upišite podnaslov


Djeca od najmlađe dobi istražuju, manipuliraju, kombiniraju, slažu te na taj način sami pronalaze put za likovno stvaranje, no s ciljem razvoja njihove likovnosti nekoliko je elemenata rada koji su ključni.

Kvalitetno okruženje, što podrazumijeva mnoštvo raznolikih poticaja te vrijeme i prostor za nesputano kretanje, istraživanje i stvaranje ključan su faktor u dječjem likovnom stvaralaštvu. Poseban naglasak usmjeren je na sam proces stvaranja, na istraživanje materijala te razvoj estetskih i kreativnih sposobnosti. Odgajatelj je taj koji svojim nenametljivim vodstvom kreira stvaralačku atmosferu u kojoj se poštuje djetetova osobnost i autentičnost.

Razvoj dječjeg likovnog stvaralaštva približit ćemo Vam kroz aktivnosti u kojima smo istraživali, maštali, stvarali, a prije svega igrali se, što je temelj dječjeg razvoja.


             Veliki format

Rad na velikom formatu pruža višestruke dobrobiti. Jedna od glavnih je stvaralačka atmosfera koja potiče na suradnju te pruža osjećaj zajedništva. Stvara se prilika za razgovor u kojem djeca iznose svoja razmišljanja i ideje, potiče se kreativnost te pruža osjećaj slobode. Ovakvim načinom rada ne utječemo samo na likovno izražavanje već na sva razvojna područja: spoznajno, razvoj motorike te socioemocionalni razvoj.

Kombiniranom tehnikom na velikom platnu, u ovom slučaju marker u boji i vodene boje na temu 'Morski svijet', djeca imaju priliku stvarati više dana što potiče uključivanje djece koja se rjeđe uključuju u likovne aktivnosti. Veliki format možemo iskoristi kao dekoraciju u prostoru ili kao scenografiju. Sama veličina formata pobuđuje interes kod roditelja te potiče na razmjenu informacija o provedenoj aktivnosti s djetetom.

                Grafika

Grafika je oblik umjetničkog postupka koji podrazumijeva otiskivanje određenog motiva na podlogu uz posredovanje matrice. Matrice mogu biti različiti materijali i teksture poput kartona, stiropora, komada drveta, lista, šablona i sl., dok podloga na koju se otiskuje može biti gotovo svaka ravnija površina ili materijal. Na matricu se uvijek nanosi boja koja prilikom otiskivanja ostavlja sliku na podlozi.

Slika na temu 'Plesna haljina žutog maslačka' nastala je dubokim tiskom. Duboki tisak otiskuje ono što je utisnuto u matricu. Nakon utiskivanja željenog motiva u stiropor, on se oslikava u ovom slučaju temperom te se potom otiskuje na bijeli papir.

Aktivnosti otiskivanja vrlo su primjenjive u jasličkim skupinama. Grafika najmlađima daje priliku da se igraju otiskujući svoje prve oblike koje sami još nisu u mogućnosti nacrtati, naslikati ili modelirati.

Pečatnim tiskom za što je u ovom slučaju poslužila pahuljica od stiropora djeca su otiskivala njen motiv bijelom temperom na crni hamer. Ta aktivnost je prerasla u veselu igru osjetilnog istraživanja materijala koji su korišteni. Važnost se pridaje samom procesu stvaranja, što je bitnije od završnog uratka.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti